Codzienna pielęgnacja skóry twarzy to prawdziwe wyzwanie dla kosmetycznych laików. Dlatego przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, które przydadzą Ci się podczas wykonywania codziennych procesów pielęgnacyjnych w Twoim domu. Każda kobieta pragnie zachować nieskazitelny wygląd skóry twarzy i za pomocą kosmetyków oraz zabiegów kosmetycznych rozpoczyna ona walkę z czasem. Choć istnieje wiele metod i każda kobieta może polecić Ci inne kosmetyki profesjonalne, które akurat Tobie mogą nie służyć, istnieje kilka podstawowych etapów pielęgnacji, które przeanalizujemy wspólnie w poniższym artykule! 

Krok pierwszy – oczyszczanie 

Oczyszczanie skóry twarzy to najważniejszy punkt codziennej pielęgnacji. Za pomocą kosmetyków możemy oczyścić powierzchnię skóry z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, na które narażona jest nasza skóra każdego dnia oraz makijażu. Zanieczyszczenia, które zbierają się na naszej twarzy, negatywnie wpływają na stan skóry, krótko mówiąc nie pozwalają jej oddychać, ponieważ pory są zanieczyszczone nadmiarem sebum, kurzem oraz resztkami niedokładnie zmytego makijażu. Kosmetyki dla kobiet, które służą do oczyszczenia skóry, to przede wszystkim żele myjące, różnego rodzaju mleczka, oleje, płyny do demakijażu. Spośród dostępnych produktów musimy wybrać odpowiednie kosmetyki dla kobiet, które będą dopasowane do typu naszej cery, a to nie jest łatwe. Istnieje pięć podstawowych typów cery:

  • skóra tłusta – odczuwalny oraz widoczny nadmiar sebum na powierzchni skóry twarzy, widoczne zaskórniki oraz niechciane zmiany skórne, taki typ cery jest jednak odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (np. mróz) ze względu na swego rodzaju tarcze w postaci sebum,
  • skóra sucha – w tym przypadku nasze gruczoły znajdujące się na powierzchni twarzy produkują zbyt małą ilość sebum, skóra jest matowa i często powoduje świąd spowodowany przesuszeniem komórek, posiadaczki skóry suchej są niestety narażone na szybszy proces starzenia skóry,
  • skóra mieszana – ten typ cery charakteryzuje się przesuszeniem w obszarze policzków oraz żuchwy, a nadmiernym błyszczeniem skóry w okolicy nosa oraz czoła (strefa T), dobranie odpowiednich kosmetyków w tym przypadku to prawdziwe wyzwanie,
  • skóra wrażliwa – to chyba najbardziej wymagający typ cery ze wszystkich nam znanych, skóra wrażliwa jest skłonna do alergii, podrażnień oraz zmian barwnikowych, dodatkowo jest bardzo wyczulona na działanie czynników zewnętrznych i nadmierna ekspozycja na słońce lub mróz może powodować swędzenie, pieczenie, a nawet podrażnienie, 
  • skóra normalna – to pragnienie każdej kobiety, skóra normalna zazwyczaj utrzymuje się w dzieciństwie, a w okresie dojrzewania zmienia się w jeden z wcześniej wymienionych typów.

Dobranie odpowiednich kosmetyków w przypadku gdy znamy typ swojej cery to drobnostka, dlatego na samym początku swojej przygody z pielęgnacją, spróbuj ustalić jaki typ cery posiadasz. Jeśli wiesz, czego dokładnie potrzebuje Twoja skóra, jesteś prawdziwą szczęściarą, która odnalazła własną receptę na zdrowy wygląd skóry!

Krok drugi – tonizacja

Mało kto wie, jak ważną rolę w codziennej pielęgnacji odgrywa tonizacja. Tonik ma za zadanie wyrównać pH naszej skóry, które po każdym kontakcie z wodą ulega zmianie. Zmiana pH jest równoznaczna z utratą naturalnej bariery ochronnej naszej skóry twarzy. Toniki do twarzy zazwyczaj bogaty jest w substancje nawilżające, matujące lub kojące. Odpowiednio dobrany tonik może zatem złagodzić pojawiające się na skórze podrażnienia oraz zaczerwienienia, dogłębnie nawilżyć skórę oraz dodatkowo oczyścić. 

Krok trzeci – krem na dzień i krem na noc

Zmęczenie po całym dniu może sprawiać, że wieczorem nie mamy siły na wykonywanie kilkuetapowej pielęgnacji skóry twarzy. Jeśli jednak zależy nam na zdrowym wyglądzie skóry, powinniśmy się poświęcić i wygospodarować kilka minut każdego dnia. Zwieńczeniem pielęgnacji jest krem. Ku zaskoczeniu wielu kobiet, nawet w przypadku posiadania skóry tłustej musimy zadbać o odpowiednie kremy nawilżające. Dlaczego? Stosowanie kosmetyków, które dogłębnie oczyszczają oraz zmniejszają produkcję sebum, może doprowadzić do przesuszenia skóry, dlatego odpowiedni krem na dzień, który ochroni nas przed działaniem czynników zewnętrznych oraz nawilży naszą skórę jest tak ważny. Krem na noc powinien jednak różnić się od kosmetyku, który stosujemy na dzień. Krem na noc powinien być bogatszy w składniki odżywcze oraz regenerujące, ponieważ podczas snu cały nasz organizm odpoczywa oraz regeneruje.

Usuwanie martwego naskórka – peeling

Peelingi powinno wykonywać się raz na tydzień, a nawet rzadziej. Częstotliwość wykonywania peelingów uzależniona jest od potrzeb naszej skóry. Pamiętaj jednak, że spośród dostępnych peelingów musisz wybrać produkt odpowiedni do Twojego typu cery. W przeciwnym razie możesz wyrządzić sobie krzywdę. Zaleca się więc:

  • peelingi ziarniste – najczęściej skóra tłusta, skóra mieszana,
  • peelingi enzymatyczne – każdy rodzaj cery, w przypadku skóry wrażliwej należy zapoznać się ze składem peelingu w celu uniknięcia wystąpienia alergii.

2 Comments

  1. Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.